Aktualności

Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie powstałe przy współudziale obywateli. Dzięki niemu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Weryfikujemy sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmujemy odpowiednie działania w celu rozwiązania problemu.

Jak pokazują policyjne statystyki Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Dzięki temu narzędziu każdy z nas łatwo i anonimowo może zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważa za niebezpieczne bądź według niego wskazana pozycja stanowi realne zagrożenie dla drugiego człowieka. Może również okazać się, że dzięki aplikacji zostaną przeprowadzone działania w celu neutralizacji zjawiska demoralizacji wśród osób nieletnich.

Każde zgłoszenie podlega sprawdzeniu i weryfikacji, a jeśli zostanie potwierdzone to również działania w celu jego natychmiastowej eliminacji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest w serwisie www.policja.pl oraz w aplikacji mobilnej „GeoportalMobile”.

W ubiegłym roku mieszkańcy naszego powiatu dokonali ponad 600 zgłoszeń miejsc zagrożonych, z czego 84,9% zostało potwierdzonych i wyeliminowanych. Dzięki takiej współpracy wspólnie możemy  wpływać na bezpieczeństwo w powiecie, które stanowi jedną z podstawowych  potrzeb każdego człowieka i decyduje o funkcjonowaniu wszystkich  społeczności. 

KMZB pozwala na rzetelne oraz jasne  zidentyfikowanie, ukazanie skali  jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.

Najczęściej zaznaczane karty weryfikacji odnosiły się do poniższych kategorii:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości;
  • nieprawidłowe parkowanie;
  • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych;
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa;
  • nielegalne rajdy samochodowe;
  • akty wandalizmu;
  • dzikie wysypiska śmieci;
  • grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją.

Apelujemy jednak o  rozsądne korzystanie z aplikacji, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

Natomiast pamiętajmy, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenie życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112.

starszy sierżant Ewelina Semeniuk

Powrót na górę strony